روکش‌های زیبایی و لمینیت دندانی

اصولا به هر قطعه جانشین شونده به جای عضو اصلی که به هر دلیلی از دست رفته باشد، اصطلاحا پروتز یا ساخته مصنوعی می گویند. در حوزه دهان نیز باحذف هر دندان، چنانچه دندانپزشک اقدام به جایگزینی دندان از دست رفته نماید، در واقع اقدام به نصب پروتزهای دندانی نموده است. بطور کلی پروتزهای دندانی در دو دسته عمده متحرک و ثابت طبقه بندی می شوند. هر گاه پروتز توسط بیمار بتواند در دهان گذاشته و یا برداشته شود، به آن پروتز دندانی متحرک می گویند مانند دست دندان برای بیماران کاملا بی دندان و یا پروتزهای فلزی یا آکریلی که بیمار در آنها چند دندان را نداشته و دندانپزشک بر روی یک پایه فلزی یا آکریلی دندان‎های از دست رفته را جایگزین می نماید. اگر پروتز به گونه ای ساخته شود که دندانپزشک آن را روی دندان و یا تعدادی از دندانها بطور دایم بچسباند، به آن پروتزهای دندانی ثابت می گویند چرا که بیمار قادر به گذاشت و برداشت آنها نمی باشد.


تعدادی از درمان های رایج در این بخش عبارتند از:

1- روکش یا کراون

در این حالت تاج دندان به هر دلیل از دست رفته و امکان ترمیم مجدد آن مقدور نمی‎باشد. در بعضی مواقع تاج بدشکل و یا بدرنگ بوده و بیمار از داشتن آن ناخشنود است، در این موارد دندانپزشک متخصص پروتزهای دندانی با انجام تراش دندان به میزان کافی فضای مناسب را برای استقرار روکش از جنس ترکیب فلز- چینی (PFM) و یا فقط سرامیک (زیرکونیا) فراهم می آورد. پس از انجام تراش و قالب گیری از دندان، مراحل لابراتواری انجام شده و بعد از ساخته شدن پروتز، مراحل نشاندن و تنظیم دقیق روکش ساخته شده دندان با دندان های مقابل و مجاور توسط دندانپزشک صورت می پذیرد.


2- پست و کر

در این حالت دندان قبلا عصب کشی شده است و در عین حال فاقد ناحیه تاجی است. پروستودنتیست در ابتدا اقدام به آماده سازی بخش داخل ریشه‎ای پروتز یا همان پست می کند. این بخش باعث تقویت استحکام دندان و انتقال صحیح نیروهای وارده در محور طولی دندان می‎شود. بعد از قالب‎گیری از داخل کانال ریشه‎ای، دندانپزشک قطعه‎ای را روی پست فرم می‎دهد که نقش محور استقرار تاج مصنوعی یا کراون را دارد. به این قطعه مهم نیز "کر" دندان می گویند، در حقیقت تاج مصنوعی بر روی این قطعه سوار می شود. ودر نهایت نیز کراون یا تاج فرم داده شده و ساخته می شود. به این سه بخش به هم متصل و مرتبط اصطلاحا پست و کر و کراون گفته می‎شود.

3- لامینیت دندانی

در این خدمت، متخصص پروتز به منظور کسب حداکثر میزان درخشندگی رنگ و ارتقای فرم دندان در بیمارانی که بدنبال زیبایی خیره کننده دندان‎های جلویی خود به هنگام لبخند هستند، از این تکنیک استفاده می‎کند. در این روش سطح بیرونی دندان‎ها به میزان جزئی در حدود دو میلیمتر تراش داده شده و سپس با قالب‎گیری از این دندان‎ها، امکان تهیه پوسته‏‎ای نازک و بسیار شفاف از جنس سرامیک برای چسباندن به سطح دندان فراهم می شود.

با ما تماس بگیرید

bahareh.tabarsi@gmail.com
02122369390